Quest OS, Meta Horizon OS Olarak Üçüncü Taraf Şirketlere Açılıyor

Meta, Quest karma gerçeklik başlıklarında kullandığı Quest OS işletim sistemini üçüncü taraf şirketlere açarak kendi başlıklarını üretmelerine olanak sağladığını duyurdu.

Ek olarak Quest OS, Meta Horizon OS olarak yeniden markalanıyor ve bu noktada ASUS’un Republic of Gamers (ROG) markası yeni bir “performans oyun” başlığı üzerinde çalışırken Lenovo “üretkenlik, öğrenme ve eğlence” cihazları üzerinde çalışıyor.

Meta, Xbox’tan ilham alan sınırlı sayıda bir Quest başlığı üzerinde de çalıştığını söylüyor. Microsoft ve Meta’nın yakın zamanda Quest’e Xbox bulut oyunlarını getirmek için birlikte çalıştığını da bu noktada hatırlatalım.

Meta ayrıca, Google’a Google Play 2DBuygulama mağazasını Meta Horizon OS’ye getirmesi için çağrıda bulunuyor. Horizon ekosistemine daha fazla içerik kazandırmak amacıyla Quest Uygulama Laboratuvarı aracılığıyla geliştirilen yazılımlar da Horizon Store’da yer alacak. Şirket ayrıca mobil geliştiricilerin karma gerçeklik uygulamaları oluşturmasına olanak tanıyan yeni bir uzamsal çerçeve geliştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x