Sahte denklik belgelerinde FETÖ izi

İstanbul merkezli 13 ilde düzenlenen “denklik belgesi” operasyonunda gözaltına alınan 30 şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Operasyona dair yeni detaylara ulaşıldı. Gözaltına alınan şüpheliler arasında iş insanı, kamudan ihraç FETÖ mensubu ve adliyelerde görevli memurların da olduğu öğrenildi. Öte yandan denklik belgelerinin ise Karadağ ve Kosova’dan alındığı ortaya çıktı.

İstanbul Emniyeti Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yurt dışından sahte denklik belgesi alarak Türkiye’deki yabancı öğrenci kontenjanından faydalanarak üniversitelere yerleşen kişilere yönelik İstanbul merkezli 13 ilde operasyon düzenledi. Operasyonda 30 şüpheli gözaltına alındı.

KAMUDA ÇALIŞIYORLAR

Operasyona dair yeni bilgilere ulaşıldı. Buna göre şüphelilerin çoğunun ortaokul mezunu olduğu ve söz konusu denklik belgelerini Karadağ ve Kosova’dan aldıkları öğrenildi. Tıp, eczacılık, hukuk gibi fakültelerde normal puanın altında puanlarla eğitim görmeye başlayan şüphelilerin bir kısmının devlet kurumlarında çalıştıkları, bir kısmının ise özel sektörde çalıştıkları ortaya çıktı.

ADLİYEDE YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ

Aktif çalışan şüpheliler arasında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığında yazı işleri müdürlüğü yapan Zübeyir O., Polis Meslek Yüksek Okulunda görevliyken FETÖ üyeliği nedeniyle kamudan ihraç edilen ve halihazırda diş hekimi asistanlığı yapan Selim Can G., yeni nesil yapımcı olarak lanse edilen ve Türkiye’de bir holdingin yönetim kurulu başkanlığını yapan Tolga A., Avukat Mahmut G. ve aktif icra memuru Ayten D.’nin de olduğu bilgisine ulaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x